Jesteś w: Start / BachoTeX / BachoTeX 2008 / Apel o wystąpienia i perły TeX-owe

Apel o wystąpienia i perły TeX-owe

  Strona główna konferencjiTeX contra TeX


Propozycje prac (w postaci streszczeń) prosimy nadsyłać pocztą elektroniczną do Komitetu Programowego: papers-2008 at gust dot org dot pl (przewodniczącym Komitetu jest Bogusław Jackowski). Termin nadsyłania streszczeń upływa 9 marca 2008 r. (przedłużony termin: 17 marca 2008  r.), termin dostarczenia gotowych wystąpień to 31 marca 2008 r. Informacja techniczna dla autorów jest dostępna tam.

Mamy aktualnie do czynienia z wieloma „silnikami” TeX-owymi albo używanymi i aktywnie pielęgnowanymi albo wstrzymanymi i być może zbędnymi albo też takimi, które dopiero powstają i niedługo zostaną przekazane do użytku. Aby wymienić niektóre:  Aleph, e-TeX, ExTeX, LuaTeX, Omega, pdfTeX, XeTeX and – oczywiście – sam TeX. Do tego należy dodać pakiety makr, również aktywnie rozwijane lub niepielęgnowane: AMS-TeX, ConTeXt, LAMS-TeX, Lambda, LaTeX i oczywiście plain TeX, które dają się używać z tymi silnikami lub nie. Prace te prowadzone były w różnych warunkach i przyświecały im różne cele. Z tego powodu produkty mają różne mocne i słabe strony.  Niektóre są nadal rozwijane.

Wiedza o tych programach i pakietach nie jest powszechna. Chcemy je porównać i sobie przeciwstawić z korzyścią dla wszystkich,  dlatego też słowa  „contra” w tytule nie należy rozumieć zbyt dosłownie – nie chodzi o „walkę”, chodzi o konfrontację w sensie uważnego przyjrzenia się różnicom, wadom i zaletom. Tematowi temu będzie poświęcony główny dzień konferencji.  Szczególnie zapraszamy autorów, członków zespołów rozwojowych i ekspertów tych silników.  A co ze stowarzyszonymi
programami jak METAFONT i METAPOST? Czy METAFONT jest nadal używany? Co się dzieje z METAPOST-em? Przyjedźcie i opowiedzcie!

Planujemy ponadto dwa dodatkowe, równie ważne tematy:

Czym jest dla mnie TeX?

oraz

Estetyczne aspekty składania tekstów


Intencją pierwszego jest zebranie prelegentów na sesję albo nawet podkonferencję poświęconą temu, co interesuje najmłodszą generację TeX-ników. Temat został zainspirowany przez Sama Guravage, najmłodszego prelegenta w historii europejskich konferencji TeX-owych, który na konferencji EuroTeX 2007 wygłosił (wyróżniony nagrodą) referat „Zwierzenia młodego użytkownika TeX-a”. Na pewno istnieją w wielkim świecie bardzo młodzi ludzie, którzy używają TeX-a – chcielibyśmy usłyszeć o ich doświadczeniach! Jesteśmy też pewni, że będą mieli ochotę tymi doświadczeniami wymienić się między sobą.

Mamy nadzieję, że drugi temat zainteresuje nie tylko TeX-owców ale również tych, którzy używają innego oprogramowania związanego w jakiś sposób  ze składaniem tekstów jak np. Inkscape, Adobe Illustrator, InDesign, Scribus czy inne. Zachęcamy do zgłaszania referatów dotyczących:

 • pogranicza redagowania i składania,
 • projektowania układu typograficznego publikacji,
 • zasad estetycznych w typografii,
 • mikrotypografii,
 • osadzania grafiki w składzie
 • i, oczywiście, estetyki używania fontów.


Jak zwykle, jest też miejsce dla innych tematów:

 • ulepszenia pakietów graficznych,
 • nowe lub ulepszone pakiety makr,
 • interfejsy użytkownika,
 • nowe technologie fontowe.


Można więc przyjechać i opowiedzieć praktycznie o wszystkich, choć najmilej widziane będą wystąpienia poświęcone wyżej wskazanym zagadnieniom.

Namawiamy do zgłaszania tutoriali i prezentacji wprowadzających w zagadnienia typografii komputerowej – związek z TeX-em nieobowiązkowy. Bardzo chętnie przyjmiemy sugestie tutoriali, warsztatów i innych zajęć poświęconym szczegółowym problemom. Prosimy o wysyłanie do nas takich sugestii, postaramy się znaleźć realizatorów.

Apel o perły TeX-owe


Kontynuujemy tradycję „Perły programowania w TeX-u”. Pokrótce, chodzi o:

 • krótkie makro/makra TeX-owe, MF-owe, MP-owe (niewiele linii kodu),
 • użyteczne, chociaż niekoniecznie oczywiste,
 • łatwe do wyjaśnienia: nie więcej niż 10 minut.

Jeśli macie coś odpowiadającego tym warunkom, to rozważcie zgłoszenie. Jeśli znacie kogoś, kto ma coś takiego -- dajcie znać, porozumiemy się z tą osobą. Inne szczczegóły i dotychczas zebrane perły można znaleźć na dedykowanej im stronie www. Zgłoszenia należy wysyłać pod adresem: pearls at gust dot org dot pl.

Akcje Dokumentu