Instalacja TeXLive 2005 dla systemów MS Windows
Wydanie TEX Live 2005 ponownie zawiera program instalacyjny dla Windows; jest to obecnie tlpmgui.exe. Program ten posiada podobne opcje jak instalator dla systemów Unix: pozwala wybrać schemat, poszczególne kolekcje, katalogi dla instalacji . Dodatkowo, po instalacji właściwej, możliwe jest dodawanie bądź usuwanie pakietów a także wykonywanie najważniejszych czynności administracyjnych, jak aktualizacja bazy danych instalacji, generowanie formatów czy map fontowych. Możliwe jest także przygotowanie systemu operacyjnego do uruchamiania programów bezpośrednio z DVD.
tlpmgui wykorzystuje jako „silnik” program tlpm.
Oprogramowanie dla Windows w TEX Live jest oparte o zaktualizowane programy, zapożyczone z projektu XEmTEX, sukcesora dystrybucji fpTEX (patrz http://www.metz.supelec.fr/~popineau/xemtex-1.html). Zawiera ponadto niektóre starsze (ale nadal działające) programy, szczególnie przeglądarkę plików dvi, Windvi, która jest podobna w użyciu do znanego z systemów Unix programu xdvi. Dokumentacja Windvi znajduje się w texmf/doc/html/windvi/windvi.html.
TEX Live może być instalowany w systemach Windows 98, ME, NT, 2K lub XP.
Uwaga: Użytkownicy Win9.x powinni zadbać aby system posiadał wystarczający obszar dla nowych zmiennych środowiskowych. W tym celu przed instalacją należy dopisać do pliku C:\config.sys wiersz SHELL=<path>COMMAND.COM /E:4096 /P i ponownie uruchomić komputer.
Instalacja TEX Live na twardym dysku
Po włożeniu płyty do napędu CD, autostart powinien uruchomić program tlpmgui. Jeśli to nie nastąpi, kliknij menu Start→Uruchom i wybierz <litera CD-ROM>:\setup-win32\tplmgui.exe (lub <litera DVD>:\texlive\setup-win32\tplmgui.exe jeśli instalujesz z płyty TEX Collection DVD), a następnie kliknij OK.
Ukaże się okno instalatora zatytułowane Program instalacji i konfiguracji TeX Live. Zawiera ono następujące sekcje: Modyfikacja schematów, Instalacja, Wybierz schemat, Wybierz system, Katalogi i Opcje.
W sekcji Katalogi, obok przycisku CD/DVD powinien być wyświetlony dysk instalacyjny, np. F:/ (lub F:/texlive/ dla DVD). Jeśli tak nie jest, naciśnij przycisk CD/DVD i wybierz napęd CD z TeX Live CD (lub katalog texlive na TEX Collection DVD).
Za pomocą przycisku TLroot możesz wybrać katalog, w którym chcesz zainstalować TEX Live. Wybrany katalog zostanie wpisany do zmiennej środowiskowej TLroot do późniejszego użycia. Przyciski TEXMFTEMP i TEXMFCNF wskazują relatywne do TLRoot katalogi (pod koniec instalacji zostaną przypisane zmiennym środowiskowym TEXMFTEMP i TEXMFCNF). Katalogi te są automatycznie aktualizowane przy zmianie TLroot.
W sekcji Wybierz schemat należy wybrać odpowiedni schemat instalacyjny TEX Live przez naciśnięcie jednego z dostępnych przycisków radiowych (np. scheme-gust). Przy nazwie każdego schematu znajduje się przycisk Informacje, po naciśnięciu którego wyświetlana jest lista kolekcji zawarta w wybranym schemacie.
Schematy to obszerne zestawy pakietów przeznaczone do wstępnego wyboru instalowanych komponentów. Mamy do wyboru schematy dla podstawowej, przeciętnej i pełnej instalacji, pozostałe przygotowano z myślą o wybranych grupach użytkowników (np. GUST i GUTenberg przygotowały schematy dla swoich członków) lub zastosowaniach (np. XML lub Omega). Wstępnie wybrane schematy można modyfikować. Dodatkowe kolekcje można wybrać w sekcji Modyfikacja schematów. Na przykład po naciśnięciu przycisku Wybierz obok Kolekcji standardowych można wybrać dodatkowe kolekcje, takie jak Metapost, Omega lub dokumentacje w różnych językach. Wybór zaznaczamy haczykiem.
Uwaga: Kolekcje Ghostscript, Perl i Wintools są zaznaczone domyślnie i powinny zostać zainstalowane, ponieważ są wymagane przez wiele programów. Można z nich zrezygnować, gdy masz je już zainstalowane i wiesz, co robisz.
Ustawiane są także zmienne środowiskowe PERL5LIB i GS_LIB.
W sekcji Modyfikacja schematów, po przyciśnięciu przycisku Wybierz przy Kolekcjach języków, otwiera się okno, w którym można wybrać do zainstalowania dodatkowe kolekcje z pakietami dla obsługi konkretnych języków. Wybór zaznaczamy haczykiem.
Właściwa instalacja rozpoczyna się po naciśnięciu przycisku Instaluj. Zaczekaj cierpliwie aż do pojawienia się komunikatu o pomyślnym zakończeniu instalacji.
Do menu Start→Programy→TeXLive2005 dodawany jest skrót do tlpmgui.
Jeśli to będzie konieczne (Win9x/WinME), będziesz poproszony o ponowne uruchomienie komputera.
Uruchomienie z DVD
Przy uruchomieniu z DVD mamy dodatkową zakładkę Uruchom z DVD. Pozwala ona przygotować TEX Live do pracy wprost z dysku DVD bez instalacji. Po naciśnięciu przycisku Ustaw dodawane są zmienne środowiskowe i generowane są formaty na dysku lokalnym. Od tej chwili można korzystać z TEX Live, pamiętając tylko o włożeniu płyty do napędu DVD.
Programy pomocnicze dla Windows
Aby instalacja była kompletna, TEX Live wymaga kilku pomocniczych programów, które nie są dostarczane wraz z systemem Windows. Wiele skryptów napisano w języku Perl, ponadto wiele narzędzi wymaga programu Ghostscript (interpretera języka PostScript) do rasteryzacji bądź konwersji plików. Przydatne są także w wielu wypadkach różne programy do obróbki grafiki. Wreszcie – posiadanie edytora zorientowanego na środowisko TEX znacznie ułatwi pracę.
Wszystkie takie programy dla Windows dosyć łatwo znaleźć w sieci, ale ponieważ jest ich spory wybór, postanowiliśmy te najbardziej godne polecenia umieścić w dystrybucji TEX Live:
- Ghostscript 7.07;
- minimalną dystrybucję Perl 5.8, wystarczającą do uruchomienia wszystkich, zawartych na TEX Live skryptów perlowych;
- win-tools – zestaw kilku przydatnych programów (bzip2, gzip, jpeg2ps i tiff2png)
Powyżej wymienione programy zapożyczono z dystrybucji XEmTEX, sukcesora fpTEX.
Programy Perl i Ghostscript są instalowane domyślnie, ponieważ są wymagane do uruchamiania wielu ważnych narzędzi. Istnieje jednakże możliwość rezygnacji z instalowania obu tyvh programów, jeśli mamy je już dostępne w systemie.
Poniżej zamieszczono listę miejsc, skąd można pobrać programy pomocnicze:
- Ghostscript
- http://www.cs.wisc.edu/~ghost/
- Perl
- http://www.activestate.com/ (uzupełniające, przydatne pakiety należy pobrać z zasobów CPAN http://cpan.org)
- ImageMagick
- bogaty zestaw narzędzi do wsadowego przetwarzania plików graficznych (http://www.imagemagick.com)
- NetPBM
- zamiast ImageMagick do przetwarzania i konwersji plików graficznych możemy użyć NetPBM (http://netpbm.sourceforge.net/)
- Edytory dla systemu TEX
- mamy tutaj spory wybór, zależny od
indywidualnych preferencji użytkownika:
- GNU Emacs w wersji klasycznej dla Windows (http://www.gnu.org/software/emacs/windows/ntemacs.html)
- XEmacs – bardziej przyjazna wersja dla Windows (http://www.xemacs.org/)
- WinShell – prosty edytor/shell, dostępny na TEX Live w katalogu support/WinShell (http://www.winshell.de)
- WinEdt – bogaty edytor dla TEX-a, dostępny jako shareware (http://www.winedt.com)
- TeXnicCenter – kolejny, dosyć bogaty edytor (http://www.toolscenter.org/products/texniccenter/)
- Vim – rozbudowany i bardzo silny edytor, wywodzący się z klasycznego dla systemów Unix vi, dostępny na TEX Live w katalogu support/vim (http://www.vim.org)
- LEd – polski edytor dostępny z http://www.ctan.org/support/LEd
- SciTE – edytor dostępny w sieci pod adresem: http://www.scintilla.org/SciTE.html
Możemy zainstalować z sieci także inne narzędzia, których zabrakło na TEX Live z powodów licencyjnych. Przykładem jest tu GSView, wygodny program wykorzystujący Ghostscript do wyświetlania i drukowania plików PS/PDF. Dostępny jest on m.in. na http://www.cs.wisc.edu/~ghost/gsview/, a także na każdym serwerze CTAN.
Akcje Dokumentu