Instalacja TeXLive 2003 dla systemu Mac OS X
Instalacja dla systemu Mac OS X
Na komputerach Macintosh TeX Live obsługuje jedynie system operacyjny Mac OS X (starsze systemy z działającym systemem TeX mogą korzystać z makr, fontów i dokumentacji o ile zainstalujemy rozszerzenie Joliet dostępne na http://www.tempel.org/joliet). Instalacja w Mac OS X może być wykonana na dwa sposoby:
- za pomocą programu i-Installer załączonego w pliku MacOSX/II2.dmg;
- za pomocą skryptu install-tl.sh, podobnie jak dla innych wersji Unix.
Każdą z nich opisano poniżej.
i-Installer: instalacja z sieci Internet
Program i-Installer załączono w dystrybucji TeX Live jako alternatywę dla standardowego programu instalacyjnego. W zasadzie nie korzysta on z zawartości dystrybucji, zamiast tego system TeX jest pobierany z sieci (ok. 70 MB). Zaletą jest tu łatwość aktualizacji oprogramowania. Opis działania dostępny jest na stronie domowej: http://www.rna.nl/tex.html.
Aby użyć i-Installer należy zamontować ./MacOSX/II2.dmg, uruchomić program i zainstalować przynajmniej TeX Foundation oraz TeX Programs. Instalacja pierwszego kończy się bez konfiguracji; gdy tylko zainstalujemy „programy TeX-owe”, ukaże się środowisko graficzne (GUI), w którym wykonamy niezbędne kroki konfiguracyjne.
Program i-Installer działa dla położenia drzewa katalogów zgodnego z teTeX. Jeśli wykonamy standardową instalację (patrz poniżej) w innym katalogu, nie będzie można użyć programu do aktualizacji oprogramowania.
Instalacja za pomocą install-tl.sh
Skrypt install-tl.sh jest skryptem powłoki sh (rozpoczyna się instrukcją #!/bin/sh), ale powłoka tcsh pierwszych wersji systemu MacOSX nie potrafiła go wykonać. Najlepiej do tego wykorzystać powłokę bash, która w systemie MacOSX nie była wcześniej instalowana domyślnie. Od wersji 10.2 uległo to zmianie, a więc instalujemy podobnie jak opisano to powyżej w części 3 na str. 16 . Nie ma w tym nic niezwykłego, ponieważ MacOSX jest systemem Unix. Warto zapoznać się jednak z następującymi wskazówkami:
- zauważmy, że we wszystkich poleceniach
z powyższych podrozdziałów sudo bash
powinno zastąpić sh. Na przykład polecenie
powinno mieć postać
> sh install-tl.sh
> sudo bash install-tl.sh - w systemie MacOSX CD-ROM-y są montowane
automatycznie, więc nie trzeba stosować polecenia mount. CD-ROM
zostanie zamontowany w katalogu /Volumes/. Jeśli chcemy, aby stał się on
katalogiem bieżącym, w oknie terminala należy wpisać:
w miejsce kropek wstawiamy rzeczywistą nazwę CD-ROM-u, wykorzystując tu funkcję automatycznego uzupełniania (klawisz Tab).
> cd /Volumes/TeXLive...
Instalacja bash dla starszych wersji Mac OS X
Mac OS X w wersji 10.1 lub wcześniejszej nie udostępniał powłoki bash, wobec tego niemożliwe jest w tych systemach uruchomienie skryptu install-tl.sh. Opiszemy tu jak zainstalować bash.
Najpierw sprawdzimy, czy powłoka bash jest już zainstalowana. W tym celu trzeba uruchomić Terminal (/Applications/utilities/Terminal) i w oknie terminala wpisać:
> rehash; which bash
- lokalizacja powłoki bash (na przykład /bin/bash albo usr/local/bin/bash), jeśli jest ona zainstalowana;
- bash: command not found, jeżeli nie została jeszcze zainstalowana.
Jeżeli powłoka bash jest już zainstalowana, postępujemy jak to opisano powyżej. W przeciwnym wypadku instalujemy powłokę bash:
- Przyjazna procedura macintoshowa
- Na płytce w katalogu MacOSX należy odszukać obraz dysku o nazwie bash.dmg. Po dwukrotnym kliknięciu na nazwie tego pliku obraz dysku (wolumen) zostanie zamontowany. W tym wolumenie uruchamiamy aplikację i-Installer. Użytkownik zostanie poproszony o przedstawienie się. Jeśli pierwszy raz widzimy taki komunikat, może się okazać, że nie mamy wystarczających uprawnień do przeprowadzenia instalacji. Należy teraz wpisać nazwę użytkownika i hasło, po czym kliknąć przycisk Install. Powłoka bash zostanie zainstalowana w systemie.
- Procedura z wykorzystaniem linii poleceń
-
- Zalogować się jako użytkownik-administrator, a przynajmniej jako użytkownik o uprawnieniach administratora, użytkownik sudo albo Administrator Systemu.
- Przejść do katalogu MacOSX znajdującego się na płytce i skopiować plik bash.tar.gz do katalogu domowego (~/).
- Uruchomić Terminal, a następnie wpisać w oknie
terminala następujące polecenie:
Nacisnąć klawisz Enter. Użytkownik zostanie poproszony o hasło, a następnie bash zostanie zainstalowany.
> (cd /usr/local/; sudo tar xvzf ~/bash.tar.gz) - Zamknąć Terminal.
Po przeprowadzeniu którejkolwiek z powyższych procedur należy sprawdzić, czy bash został zainstalowany (opisano to powyżej). Być może konieczne będzie wylogowanie i ponownie zalogowanie.
Środowiska pracy w Mac OS X
Na komputerach Macintosh używamy zwykle TeX-a w środowisku pracy obejmującym wiersz poleceń, edytor, program do podglądu itp. Mamy do wyboru kilka takich środowisk:
- TeXShop
- dostępny na TeX Live w pliku ./MacOSX/texshop.dmg. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://www.uoregon.edu/~koch/texshop/texshop.html.
- ITeXMac
- dostępny na TeX Live w pliku ./MacOSX/iTeXMac-*.dmg. Patrz też http://itexmac.sourceforge.net.
- Mac-emacs
- implementacja Emacs dla Mac OS X zintegrowana z AucTeX. Patrz też http://www.cs.man.ac.uk/~franconi/mac-emacs.
Powyższe środowiska stosują /usr/local/teTeX jako domyślną lokalizację oprogramowania TeX-owego, wobec tego instalację należy wykonać w tym katalogu (bądź zmienić konfigurację środowiska).
Strona kodowa Macintosh CE
Piszący po polsku użytkownicy MacOSX mają do wyboru stosowanie dwóch 8-bitowych stron kodowych:
- iso8859-2
- – co się wiąże z wykorzystywaniem standardowego oprogramowania uniksowego (Cocoa używa wyłącznie unikodu), jak na przykład Emacsa.
- Mac CE
- – co pozwala na stosowanie tradycyjnego (Carbon) oprogramowania jak np.: BBEdit. Weźmy pod uwagę ten przypadek.
Na TeX Live (tymczasowo w pakiecie platex, docelowo będzie dostępny w standardowych pakietach LaTeX-a) znajduje się plik macce.def, który pozwala LaTeX-owi wczytywać polski tekst z wykorzystaniem pakietu inputenc:
\usepackage[macce]{inputenc}
Ponadto mamy tablice przekodowań dla Mac CE, niewymagające stosowania pakietu \inputenc. Zamiast niego wystarczy wpisać deklarację w pierwszym wierszu pliku:
%& --translate-file=macce-pl
Akcje Dokumentu