Jesteś w: Start / Dokumentacje / Pierwszy dokument w TeXu. / Pierwszy dokument w plain TeXu

Pierwszy dokument w plain TeXu

Poniższy przykład powstał na podstawie przykładu z książki Michaela Dooba ,,Łagodne wprowadzenie do TeX-a''.

W TeXu tekst, w większości przypadków, jest pisany zupełnie normalnie. Instrukcje specjalne zazwyczaj rozpoczynają się jednym z takich symboli, jak \, #, &, _, ^ i in. A oto przykład pliku plain-TeXowego o nazwie przyklad.tex (jest to zwykły plik tekstowy, który możesz utworzyć w dowolnym edytorze):

\TeX\ lubi nas, a my jego.
\bye
  • Znaki w tym przykładzie wyglądają tak jak w pliku tekstowym. Użyto ich we wszystkich przykładach prezentujących pliki danych wprowadzanych do komputera.
  • Trzykrotnie pojawia sie tutaj w-tył-ciach (znak \, ang. backslash). Jest to jeden ze znaków specjalnych, o  których wspomniano powyżej i używany jest bardzo często podczas pisania plików TeX-owych.

Spróbujmy teraz przetworzyć TeXem przykład. Jeżeli poprawnie zainstalowałeś TeXa, wystarczy polecenie systemowe:

tex przyklad.tex

Produktem pracy TeXa jest plik DVI – w tym przypadku plik przyklad.dvi. Następnie użyj sterownika ekranowego w celu obejrzenia rezultatów.

sterownik przyklad.dvi

W systemie MS Windows powinien zadziałać program windvi lub yap (zależnie od dystrybucji),

windvi przyklad.dvi

lub

yap przyklad.dvi

a pod Linuksem powinien zadziałać program xdvi.

xdvi przyklad.dvi

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, na pojedynczej stronie otrzymamy następujące zdanie:

T

E

X lubi nas, a my jego.

Teraz porównajmy to, co napisaliśmy, z tym, co uzyskaliśmy. Podstawowe słowa zostały napisane normalnie i TeX przełożył je na takie same znaki. Logotyp „TEX”, który nie może być wprowadzony standardowo, gdyż jego litery nie leżą w jednej linii, jest zapisywane za pomocą słowa rozpoczynającego się w-tył-ciachem \TeX. W tym momencie TeX rozpoznaje znak \ i wie, że użytkownik skorzystał ze specjalnego polecenia (zwanego makrem), które nazywa się \TeX – działania tego makra można się łatwo domyślać, składa ono logotyp TeXa. Na końcu makra \TeX pojawił się jeszcze jeden w-tył-ciach, który informuje TeXa o zakończeniu makra \TeX oraz rozpoczyna nowe makro \ , które składa spację (brak pojawienia się makra \ spowoduje, że logotyp „TEX” skleiłby się z wyrazem „lubi”).

Zauważmy także pojawienie się makra \bye na końcu pliku. Makro to informuje TeXa o zakończeniu pracy.

Na dole w stopce strony pojawi się także jej numer. Jeśli to uzyskałeś to gratulujemy! Przejście do bardziej skomplikowanych przypadków to już tylko kwestia czasu!

Jeżeli zainteresowałeś się plain TeXem, to na początek polecamy łatwą książkę: Łagodne wprowadzenie do TeX-a - M. Doob (tłum. S. Wawrykiewicz) do ściągnięcia tutaj. Jeżeli nie spodobał Ci się plain TeX, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z LaTeX-em :-) Pierwszy dokument LaTeXowy znajdziesz tutaj.

Więcej informacji o TeXu (i nie tylko) znajdziesz w dziale Dokumentacje.

 

 

Akcje Dokumentu