Pierwszy dokument w Metapost
Wprowadzenie
METAPOST to język programowania służący do tworzenia rysunków wektorowych, posiadający rozbudowany zestaw poleceń i kompilator. Powstał on w sierpniu 1990 roku, a jego twórcą jest John Hobby. METAPOST to system o strukturze podobnej do systemu METAFONT, którego autorem jest Donald E. Knuth. Główną różnicą między tymi systemami jest rodzaj generowanego pliku wyjściowego. METAFONT tworzy mapę bitową, natomiast METAPOST generuje plik PostScript-owy, który w prosty sposób moż być dołączony do dokumentów LaTeX-owych.
METAPOST został ponadto poszerzony o nowe komendy służące do łączenia tekstu z grafiką, takie jak odcinanie, cieniowanie, czy rysowanie lini przerywanych. Posiada także wszystkie podstawowe możliwości METAFONTa, jak na przykład rysowanie krzywych i obrazków, przekształcenia afiniczne czy określanie kształtu piórka. Co więcej, ma zdolność rozwiązywania układów równań liniowych, które dane są w postaci niejawnej.
Głównym zadaniem METAPOSTa jest generowanie rysunków umieszczanych następnie w dokumentach TeX-owych. Rysunki te są łączone w całość z dokumentem TeX-owym za pomocą programu DVIPS. METAPOST doskonale współpracuje z TeX-em. W trakcie tworzenia napisów korzysta z plików TFM, może także wstawiać teksty przetworzone przez TeX-a, co daje możliwość składania np. opisów na wykresach dokładnie tymi samymi czcionkami, co w tekście.
Pierwszy rysunek
METAPOST nie jest narzędziem graficznym typu WYSIWYG. Jest to system przygotowujący dokument graficzny. Na początku kod źródłowy dokumentu zawierający odpowiednie komendy formatujące grafikę zapisujemy w pliku z rozszerzeniem .mp. Następnie METAPOST, kompilując ten plik, tworzy dokument PostScriptowy, który możemy oglądać i drukować.
Czas zatem na pierwszy plik o nazwie pierwszy.mp, zawierający następujące instrukcje:
beginfig(1); draw (0,0)--(20,0)--(20,20)--(0,20)--(0,0); endfig; end;
Wygenerujmy teraz plik PostScriptowy (wynik kompilacji), używając do tego polecenia:
mpost pierwszy.mp
W efekcie dostaniemy oczekiwany plik pierwszy.1, którego zawartość jest nastepująca (kod PostScriptowy):
%!PS %%BoundingBox: -1 -1 21 21 %%Creator: MetaPost %%CreationDate: 2004.10.06:1401 %%Pages: 1 %%EndProlog %%Page: 1 1 0 0.5 dtransform truncate idtransform setlinewidth pop [] 0 setdash 1 setlinecap 1 setlinejoin 10 setmiterlimit newpath 0 0 moveto 20 0 lineto 20 20 lineto 0 20 lineto 0 0 lineto stroke showpage %%EOF
Jak więc teraz zobaczyć na nasz rysunek? Wykonajmy następujące kroki:
-
Tworzymy szkieletowy plik LaTeX-owy pierwszy.tex:
\documentclass{article} \usepackage{graphicx} \DeclareGraphicsRule{*}{eps}{*}{} \begin{document} \includegraphics{pierwszy.1} \end{document}
Widzimy, że w powyższym przykładowym pliku używamy rozszerzonego pakietu graficznego DeclareGraphicsRule sprawia, że wszystkie rozszerzenia plików, które nie są kojarzone z dobrze znanymi formatami graficznymi, traktowane będą jako pliki obrazów graficznych zapisanych w formacie języka PostScript.
-
Kompilujemy plik LaTeX-owy
latex pierwszy.tex
Jeżeli kompilacja jest poprawna, powinniśmy otrzymać plik pierwszy.dvi.
-
Przetwarzamy plik .dvi na plik PostScritowy .ps:
dvips pierwszy.dvi
i otrzymujemy plik wynikowy pierwszy.ps.
Więcej informacji o systemie Metapost (i nie tylko) znajdziesz w dziale Dokumentacje.
Akcje Dokumentu