You are here: Home / Przedsięwzięcia/Projects / Klinika TeXowa

Klinika TeXowa

[Uwaga: strona archiwalna, od lipca 2014 r.]

TeX: raz dziennie
Autor: Toni Walter

Klinika TeXowa, zapoczątkowa na konferencji BachoTeX 2006,  ma na celu udzielanie pomocy w składaniu prac doktorskich, magisterskich lub dowolnych innych w TeXu lub LaTeXu. Nawet jeśli „pacjent” nie zna dobrze któregoś z tych programów, może liczyć na pomoc naszych lekarzy w przygotowaniu dokumentu lub rozwiązaniu problemu. Wynikiem będzie pięknie typograficznie złożony dokument lub co najmniej recepta, jak działać dalej, żeby taką pracę uzyskać. Kontynuujemy Klinikę TeXową w Bachotku i poza nim. Nawet jeśli nie wiesz, jak działa TeX lub LaTeX, masz szansę sprawić, żeby Twoja praca dyplomowa wyglądała doskonale!

Jak to działa?

Zespół TeXników chętnych do pomocy pokaże Ci, jak zacząć i doradzi, jeśli nie będziesz potrafił/potrafiła ruszyć dalej. Główną zasadą kliniki jest: pracę składasz samodzielnie, ale w każdej chwili możesz liczyć na pomoc i wskazówki doświadczonych „lekarzy klinicznych”.

Co jest potrzebne?

Dobre chęci na pewno się przydadzą.
Poza tym: tekst Twojej pracy, lub też jej zaczątek. Jeśli zacząłeś/zaczęłaś pisać już swoją pracę w innym programie, np. w Wordzie, pomożemy Ci ją przekonwertować do (La)TeXa. W przypadku nietypowych formatów pliku skontaktuj się z ekipą kliniki przed konferencją, żeby można było ustalić najlepszy sposób przygotowania Twojej pracy do konwersji.
Na pewno przyda się też Twój własny komputer (np. laptop), ale jeśli nie masz możliwości przywiezienia swojego sprzętu, możesz korzystać z sali komputerowej, która będzie dostępna dla uczestników przez cały czas trwania konferencji. W takim wypadku prosimy o wcześniejsze zgłoszenie takiej potrzeby.

Czy muszę mieć zainstalowanego TeXa?

Odpowiedź brzmi: tak i nie. Na pewno byłoby lepiej i sprawniej, gdyby Twój komputer był już przygotowany do pracy w TeXu. Jeśli jednak tak nie jest – to też nie problem! Możesz liczyć na radę TeXników podczas przeprowadzania instalacji na własnym komputerze. Nic się również nie stanie, jeśli nie będziesz miał pod ręką własnej płyty z dystrybucją TeX-a.

TeX? LaTeX? ConTeXt? A może XeTeX?

Jeśli nie wiesz, jaka jest między nimi różnica – zapytaj któregoś z lekarzy!

Jeśli jesteś już zdecydowany – daj nam znać, najlepiej jeszcze przed konferencją, żebyśmy mogli mniej więcej oszacować, ilu TeXpertów potrzeba do każdego z programów.

Czy muszę się gdzieś wcześniej zgłaszać?

Bardzo pomożesz nam, jeśli zgłosisz przed Bachotkiem chęć udziału w klinice. Jednak spontaniczne decyzje w trakcie konferencji również będą przyjmowane z otwartymi rękami, o ile nie zabraknie naszych klinicznych lekarzy. (Ale o to raczej nie musisz się martwić.)

Czy to coś kosztuje?

Nie – nie będziesz musiał/musiała dopłacać nic ponad zwykłą opłatę konferencyjną.

Chcę pomóc!

Najlepiej pomóc możesz opowiadając znajomym o konferencji w Bachotku. Jeśli masz stronę internetową, zamieść na niej informacje o konferencji i klinice. Możesz skorzystać z materiałów promocyjnych Kliniki. Jeśli możesz – wydrukuj je i rozwieś na swojej uczelni lub w innym miejscu, które uznasz za słuszne.

Document Actions