Jesteś w: Start / BachoTeX / BachoTeX 2009 / Rozkład zajęć

Rozkład zajęć

Ważne punkty orientacyjne programu i tematyka dni konferencyjnych

Przydziały wykładów i prezentacji do poszczególnych dni nie zostały jeszcze dokonane; jest jednak dostępna pełna lista wystąpień ze streszczeniami w obu językach.

W szczególności zwracamy uwagę na:

  • działalność kliniki TeXowej podczas całej konferencji,
  • możliwość pokazania sesji plakatowej,
  • konsylium typograficzne – możliwość uzyskania uwag na temat swoich prac od Andrzeja Tomaszewskiego, Adama Twardocha, czy Tomasza Bierkowskiego (grafik, adiunkt w ASP w Katowicach),
  • specjalną prezentację Stephena Hicksa o „nadużyciu” TeXa do… (por. program niedzielny, poniżej),
  • sesje BoF,
  • tutoriale i warsztaty.

 

O sesjach plakatowych:

  • przywieźcie swoje małe prace (albo próbki czy kawałki  dużych)
  • wywieście je na przygotowanych tablicach
  • będziecie mogli porozmawiać przy nich z tymi, którzy przyjdą obejrzeć (to będzie wasza sesja)
  • wszystko to we czwartek

 

O sesjach BoF (Bird of a Feather):

  • jeśli macie pomysł czy jego zaczątek a więc piórko z przelatującego ptaszka-idei –
  • będziecie mogli to ogłosić krótko na tablicy ogłoszeń
  • spotkać się z zainteresowanymi i
  •  spróbować zrekonstruować ptaszka-ideę

 

O konsylium typograficznym: 

  • przywieźcie Wasze książki czy inne prace z elementami typograficznymi
  • zrobimy z nich wystawkę
  • nasi zaprzyjaźnieni typografowie pod wodzą Andrzeja Tomaszewskigo je przeanalizują i udzielą rad na przyszłość
  • wszystko to w sobotę

 

O tutorialach i warsztatach:
  • warsztat z MetaPosta dla leniwych początkujących Adama Kolany (wskazane jest posiadanie laptopa, z kartą radiową, z bieżącą instalacja TeX Live i zainstalowanym programem PuTTY):

  • Dzień 1, spotkanie 1., 2 razy po 45min.:

    • podstawowe polecenia graficzne – operacje draw, fill, drawarrow, drawdblarrow;
    • ścieżki – operatory „ -- ” i „ .. ”; – wyznaczanie punktu przecięcia prostych; pseudo-zmienna whatever;
    • zmiana kształtu i wielkości piórka; zmiana koloru rysowania i wypełnienia;
    • warunkowa zmiana koloru – instrukcja warunkowa (if … else: … fi); typ color;
    • linie przerywane – modyfikator dashed, funkcja dashpattern;
    • zastosowanie ww. do zilustrowania twierdzenia o dwusiecznych.

    Dzień 2, spotkanie 2., 2 razy po 45min.:

    • operacje na krzywych – funkcja reverse; transformacje: odbicie względem prostej, obroty, powinowactwa;
    • typ pair – funkcje xpart i ypart; zmienne x[] i y[];
    • punkty i węzły krzywej – funkcje length p, point t of p;
    • węzły kontrolne („naciągi”) -- operacje precontrol t of p, postcontrol t of p;
    • modyfikacja kierunku wejścia i wyjścia krzywej i krzywizny w węźle;
    • zastosowanie ww. do narysowania serducha na styczniową ogólnonarodową zbiórkę pieniędzy.

    Dzień 3, spotkanie 3., 2 razy po 45min.:

    • pętle – rysowanie wykresów funkcji;
    • opisywanie punktów charakterystycznych – funkcja thelabel; procedura dotlabel; znaczniki dla preprocesora btex … etex, verbatimtex … etex, etc.;
    • typ picture, zmienna currentpicture, stała nullpicture;
    • definiowanie rzeczy wszelakich – polecenia def, vardef, begingroup … endgroup, save;
    • zastosowanie ww. do rysowania wielokątów foremnych, wykresów zwykłych, słupkowych i kołowych.

    Dzień 4, spotkanie 4. (jeśli zaczniemy w środę), 2 razy po 45min.:

    • punkty przecięcia krzywych – funkcje p1 intersectionpoint p2, buildcycle(p1,…,pn), intersectiontimes;
    • fragmenty krzywych – funkcje cutbefore, cutafter, subpath;
    • obcinanie do konturu – funkcja clip pc to p;
    • zastosowanie ścieżek, tablic kolorów, etc. do reprezentowania grafów, siatek, kostek i innych struktur graficznych z zadań Dorotki.
  • warsztat Norberta Preininga o pielęgnowaniu instalacji TeX Live przy pomocy programu TeX Live Manager (nowość w tegorocznym wydaniu dystrybucji)

  • warsztat z programem ad hoc Grzegorza Murzynowskiego z LaTeXa, jeśli  będą chętni (wskazane jest posiadanie aktualnej instalacji TeX Live)

 



Środa: Co nowego w TeXu i wokół niego

10:00 Otwarcie i wykłady

Prezentacje będą poświęcone aktualnemu stanowi TeXa i stowarzyszonych z nim programów, tak, aby przygotować popołudniowo-wieczorną dyskusję panelową.

Popołudniowo-wieczorna dyskusja panelowa
Temat:
TeX: Siły, słabości, możliwości, zagrożenia (analiza SWOT)
Prowadący:
Andrzej Odyniec

Czwartek: Dzień roboczy

  • Warsztaty i tutoriale
  • Klinika TeXowa
  • Konsylium typograficzne
  • Nieformalne spotkania
  • Sesje BoF
  • Sesja plakatowa

20:00 Walne Zebranie członków GUST


Piątek: Dzień fontowy

W programie m. in. wystąpienia:

  • Hansa Hagena
  • Bogusława Jackowskiego
  • Janusza M. Nowackiego
  • Piotra Strzelczyka
  • Ulrika Vietha
Popołudniowo-wieczorna dyskusja panelowa
Temat:
Dystrybucje TeXowe
Prowadzący:
Norbert Preining

Ognisko: przywieźcie swoje głosy, instrumenty, dobre humory i ochotę. No i uczyńcie co w Waszej mocy, aby była pogoda była dobra.


Sobota: Dzień typograficzny

W programie m. in. wystąpienia:

  • Małgorzaty Dubowiak
  • Andrzeja Tomaszewskiego
  • Adama Twardocha
  • Tomasza Bierkowskiego
Popołudniowo-wieczorna dyskusja panelowa
Temat:
TeX na rozdrożu czy w punkcie zwrotnym
Prowadzący:
Marek Ryćko

Niedziela: Dzień oprogramowania wokół-TeXowego

Prezentacja tegorocznych pereł i osobliwości TeXowych przez Taco Hoekwatera ze specjalnym wystąpieniem Stephena Hicksa, laureata nagrody sędziów (Judges' Prize) jedenastego konkursu programistycznego IFCP, opowie o swojej perle oraz o „nadużyciu” TeXa do… sterowania, w stylu funkcjonalnym, łazikiem marsowym!.